Luoniva - Talviyö-puuhaarukka, koivua, käsintehty
Kuvaus
Talviyön taikaa keittiöösi!
Tätä puuhaarukkaa on tehty vain yksi tällä polttokuviolla.
Puulastan koko:
- pituus noin 30 cm
- leveys noin 2,5 - 4,5cm (ohuin - levein kohta)
Materiaali
- koivua Etelä-Kuusamosta
Valmistaja
- Luoniva, Kuusamo. Suomi
Hoito-ohje
- Puulasta pestään käsin – ei kestä konepesua
- Ei kestä myöskään pitkää liotusta
- Tarvittaessa haarukkaa voi öljytä lisää.
Tähän puulastaan on poltettu ihanaa talviyön tunnelmaa!
Tähtikirkkaassa pakkasyössä taivaalla leimuaa lumoavat revontulet, alhaalla maassa kuuset seisovat hiljaa paikallaan ihailemassa tätä yläilmojen liikkuvaa taideteosta.
Perinteinen koivusta käsityönä valmistettu puulasta ilostuttaa keittiötöissä. Puu on hellävarainen materiaali, eikä naarmuta paistinpannujen tai kattiloiden pintoja. Puinen haarukka tuo kotiisi ihanaa luonnon rauhaa ja jokaisessa lastassa näkyy puun omat kuvioinnit. Haarukan toisella puolella polttokuvioita ei ole.
Näitä puulastoja on valmistettu vain yksi tällä kuvioinnilla ja sen avulla vähennät keittiössä käytettävien muovituotteiden määrää kestävällä tavalla.
Puinen paistohaarukka on valmistettu käsityönä Kuusamossa. Haarukassa käytetty puumateriaali on saatuna Etelä-Kuusamossa metsänhoidon yhteydessä harvennetusta koivusta. Valmistamistavan ansiosta jokainen valikoiman puulasta on täysin uniikki ja niiden koko ja muoto voivat hieman vaihdella toisistaan. Lasta on öljytty kevyesti elintarvikekäyttöön soveltuvalla pellavaöljyllä. Jos puulasta kuivuu, sitä voi öljytä tarvittaessa lisää.
Puuhaarukka, joka on valmistettu puusta ei kestä konepesua. Voit pestä sen käsin, käyttäen mietoa pesuainetta. Lastaa ei myöskään kannata liottaa, koska se voi saada sen halkeamaan kuivuttuaan.
Tuo keittiöösi ripaus luonnon kauneutta ja rauhoittavaa fiilistä tämän ihanan luonnollisen puuhaarukan avulla.
Valmistajatiedot
info@luoniva.fi
